Džamija Pomoraca

Džamija Pomoraca je jedan od najznačajnijih spomenika islamske arhitekture i kulturne baštine u Ulcinju.

Pored sadašnjeg naziva Džamija Pomoraca, prema pisanim izvorima poznata je i kao džamija na Pristanu, Ibrahim-paše Bušatlije, Skele.

Postoji nekoliko mišljenja o temeljima ove džamije. Legende o prvim temeljima ove džamije govore da datiraju mnogo prije nego što je Ulcinj došao pod upravu Osmanskog carstva, kao rezultat kontakata sa mediteranskim trgovcima muslimanima.
Prema arhivskoj dokumentaciji, dokazano je da je ovu džamiju sagradio Ibrahim Pasha Bušatlia 1798. godine, ostavljajući za održavanje četiri radnje u Skadarskoj čaršiji.

Pozivajući se na predanje da su temelji ove džamije bili prije Osmanskog carstva, može se pretpostaviti da ju je Ibrahim Paša sagradio na temeljima ranije građevine, moguće i mežliskog tipa.

Njena arhitektura bila je remek-djelo, sa visokom munarom koja je dominirala morskim pejzažom zaliva. Munara ove džamije služila je kao svjetionik pomorcima, građena od tesanog kamena i vezana kvalitetnim olovom, bila je referentna tačka za brodove.

Džamija je bila istaknuta po svojoj ljepoti sa svodovima ispred ulazne kapije koji su okruživali predvorje i sa četvorovodnim krovom. Lokacija na pristanu je učinila da je poznata kao Džamija na Pristanu. Također, zbog značaja koji je imala za pomorce, bila je poznata i kao Džamija Pomoraca.

Nažalost, 1931. godine vlasti Kraljevine Jugoslavije su srušile ovu džamiju, a prostor na kojem se nalazila pretvoren je kasnije u parking.

Otkrivanje temelja džamije prilikom izgradnje privatnog objekta 2003. godine predstavlja važan momenat u očuvanju kulturne baštine Ulcinja. Nakon petogodišnje procedure vraćanja lokacije Islamskoj zajednici, restauracija je počela 2008. godine pod nadzorom Islamske Zajednice – Ulcinj, izvođenjem grubih radova sa sredstvima koja su prikupili Ulcinjani, a potom i radovima do otvaranja džamije obavljeni su pod nadzorom Islamske Zajednice – Ulcinja i Muftije Alanjske iz Turske, uz donaciju Mehmeta Nevzata Šife i njegovih sinova.
Svečano otvaranje džamije 1. juna 2012. godine simbolizira obnovu ne samo fizičke strukture, već i duhovnog identiteta zajednice.
Džamija je ukrašena kaligrafijom i dekoracijama baroknog stila sa 3D efektom.
Džamija Pomoraca danas je svjetionik tradicije, vjere i zajednice, dočekujući vjernike i posjetioce svojom ljepotom i istorijskim značajem.

Dimenzije: 16,5 X 7,5 m

Visina munare: 31 m

Scroll to Top