Pašina džamija

Pašina džamija je jedan od najznačajnijih istorijskih spomenika kulture Ulcinja iz osmanskog perioda.
Pozivajući se na arhivsku dokumentaciju, ova džamija se ponekad pojavljuje kao “Pašina džamija”, a ponekad kao “Džamija Pašine česme”.
Postoji nekoliko mišljenja o graditelju ove džamije. Budući da se u blizini ove džamije donedavno nalazila monumentalna Pašina Česma koja je vodom snabdijevala Džamiju, a potom i Hamam, kao i njeni nazivi iz arhivske dokumentacije kao što je „Džamija Pašine Češme“ navodi nas na pomisao da je prvo na ovom mjestu Paša sagradio Česmu. Vremenom je prostor oko Česme, uključujući Džamiju i Hamam, koji su se snabdjevali vodom iz nje, postao razlog za dobijanje pašinog imena, nazvanog Džamija Pašine Češme ili Pašina Džamija.
Predpostavlja se da je ova Džamija sagrađena 1719. godine. Jedno od imena koje se vezuje za ovu džamiju je Ali-paša.
Značajna karakteristika Pašine Džamije je Hamam, sagrađen 1743. godine, koji se vodom snabdjevao kamenim kanalima iz Pašine Česme. Ovo je jedinstven primjer, jer je Pašina džamija jedina u Crnoj Gori a i šire koja ima Hamam. Iste godine skadarski Paša Jusuf Čaušoli sagradio je i Pašinu Kuću.
Pored toga, u haremu džamije nalazi se turbe sa dva mezara, u kojima su imam Husein Efendi (g. 1193 h./1779 m.) i Halil, sin Naluta Balija (Bala) (g.1216h./1801 m.), što dodatno naglašava duhovnu važnost ovog mjesta.
Arhitektura džamije je tipičan primjer gradnje na našim prostorima od kamena, a od svih gradskih džamija u Ulcinju, munare Pašine, Brijeg i Mezjah džamije su jedine koje su sačuvane u izvornom obliku. Obnovom iz 1864. godine ovaj objekat je dodatno sačuvan i poboljšan, što bilježi i natpis na zidu džamije.
Danas je Pašina Džamija na listi zaštićenih spomenika kulture III kategorije, što svjedoči o bogatoj istoriji i tradiciji Ulcinja. Njena arhitektura, kao i priče vezane za nju, privlače posjetioce iz cijelog svijeta, nudeći im uvid u prošlost i kulturu ovog kraja.

Dimenzije: 13 X 7 m

Visina munare: 19 m

Scroll to Top